مکالمه ۲

خارج از شهر بین المللی توکیو، اگر به جوانان دانشگاهی و یا sararimen (به معنای کارمندان و حقوق بگیران یقه سفید ژاپنی) جوان برخوردیدکه می خواستند با شما صحبت کنند تعجب نکنید. اگرچه بیشتر ژاپنی ها مایل به انگلیسی صحبت کردن نیستند و همچنین از اینکه دربرابر یک خارجی خجالت زده بشوند می ترسند، اما میل آنها برای کمک کردن به دیگران بر این حس خجالت کشیدن غلبه میکند.
یکی از موثرترین روش هایی که شما می توانید با ژاپنی ها سر صحبت را باز کنید، اینست که از آنها بخواهید از شما عکس بگیرند. همراه با دوربین خود به طرف آنها بروید و بگویید sumimasen (ببخشید)، و بعد به دوربین و بینی خود اشاره کنید (که ژاپنی ها به این طریق خود را معرفی می کنند). این کار حتما نتایجی از جمله لبخند زدن، تعظیم کردن و خوش و بش کردن را به همراه خواهد داشت، اگر شما بعد از عکس گرفتن با یکی از سوالات زیر مکالمه را آغاز کنید:

تو دانشجو هستی؟
anata wa gakusei desu ka

اهل کجایی؟
dochira kara irashaimashita ka

شما در تعطیلات به سر می برید؟
kyūka desuka

شما قبلا اینجا بودید؟
mae ni koko ni kita koto ga arimasu ka

خارجی ها معمولا در شهرهای توکیو، اوزاکا، کوبه و کیوتو جلب توجه نمی کنند. در خارج از این شهرهای بزرگ ممکن است توجه بعضی ها به شما جلب شود. ژاپنی ها به خارجی “gaijin” می گویند، که ممکن است عابرین هنگام دیدن شما این کلمه را زمزمه کنند.
اگر شما می خواهید به کسی اشاره کنید و یا کسی را صدا بزنید، باید کف دست را برگردانده و با بالا و پایین کردن مچ دست به او اشاره کنید، هیچوقت با یک انگشت به کسی اشاره نکنید. صدا کردن یک نفر با اسم کوچک یک کار اشتباه است. همیشه یک نفر را با نام خانوادگی صدا بزنید و از کلماتی همچون خانم و آقا استفاده کنید.

خانواده
فروتنی در ژاپن یک فضیلت بزرگ محسوب می شود که نه فقط در عمل بلکه در استفاده از کلمات هم دیده می شود. برای صدا کردن اعضای خانواده، کلمات متفاوتی برای وقتی که آن فرد از خانواده شما باشد یا نه، استفاده می شود. وقتی درباره یکی از آشنایان افراد دیگر صحبت می کنید باید از کلماتی با احترام ویژه استفاده کنید.

پدر
پدر خودتان chichi
پدر دیگران otōsan
مادر
مادر خودتان haha
مادر دیگران okāsan
شوهر
شوهر خودتان shujin
شوهر دیگران goshujin
زن(همسر)
همسر خودتان tsuma
همسر دیگران okusan
دوست otomodachi
yuujin

درباره خودتان
ممکن از شما درباره سنتان، تعداد فرزندان و … سوال شود. یاد گرفتن تعدادی عبارت برای معرفی خودتان به دیگران می تواند مفید باشد. ضمنا اگر با یک آشنا برخورد کردید و به شما گفت “کجا می روید؟” ?dochira e این یک احوالپرسی متداول است و انتظار نمی رود که شما توضیح بدهید.

Tsubaki
زمانی که خودم با سختی ژاپنی رو یاد گرفتم یا درباره ی ژاپن مطالعه میکردم ، با خودم گفتم چرا من کاری نکنم تا کسانی که مثل منن به کنجکاوی هاشون راحت تر پاسخ ندن؟ این شد که بالاخره موفق شدم داروما رو تاسیس کنم. اینجا شما میتونید هرچیزی درباره ی ژاپن رو پیدا کنید! اگه مشغله ی کاریم بذاره، سعی میکنم زود به زود آپدیت کنم! و اینو بدونین نظرات و استقبال شما رابطه ی مستقیمی با انگیزه ی من برای آپدیت داره. پس یادتون نره حتما نظر بذارین. ممنون
guest
0 دیدگاه
دیدگاه های درون خطی
دیدن همه ی دیدگاه ها