انواع الفبای ژاپنی ( هیراگانا ، کاتاکانا ، کانجی)

 

با سلام. قراره قبل از شروع آموزش حروف الفبای ژاپنی مقدمه ای در مورد ساختار حروف الفبای ژاپنی حرف بزنیم. زبان ژاپنی متشکل از سه نوع شکل نوشتن به نام های هیراگانا ، کاتاکانا و کانجی هست. در زیر به توضیح کوتاهی از هر یک می پردازیم.

هیراگانا

هیراگانا (به ژاپنی: 平仮名・ひらがな) یکی از دو خط هجانمای زبان ژاپنی است و در کنار کاتاکانا، کانجی و روماجی مولفه‌های اصلیِ سامانه نگارش زبان ژاپنی را تشکیل می‌دهد. هیراگانا و کاتاکانا دو خط هجانما یا کانا در زبان ژاپنی هستند که در آن‌ها هر نویسه یا کاراکتر معرف یک هجا (یا به تعبیر دقیق‌تر یک مورا Mora) است.

چیزی که جالب است درمورد زبان ژاپنی بدانید این هست که زبان ژاپنی هیچ حرف بی صدایی ندارد که به ساکن بخورد (به جز “ن” که از این قاعده مستثنی است). با این حساب هر کانا را می توان حروفی تعبیر کرد که به یک واج صدادار ختم می شود. مانند (آ)

هیراگانا برای نوشتن واژه‌های بومی ژاپنی که دارای کانجی نیستند یا کانجی آن‌ها کم‌استفاده می شود یا بیش از حد رسمی یا کلماتی که برای بیننده ناشناخته است استفاده می شود. البته باید اشاره کرد حرف ها دنباله ی فعل و صفت و قید به اقتضای زمان و حالت که در جمله تغییر می‌کند به وسیله هیراگانا نمایش داده می شود. برای مثال حرف صفت 早い هایای (سریع)از حرف هیراگانای (ئی) با کانجی (هایا)  ساخته شده است که مشاهده می کنید در کنار هم صفت سریع ساخته شد.

توجه: اگر قصد یادگیری ژاپنی را دارید ، داروما آموزشی جامع و شیرین به زبان فارسی برای شما آماده کرده تا براحتی ژاپنی را فرا گیرید. لطفا از صفحه ی نگاه اجمالی به آموزش دیدن کنید رفتن به دورنمای آموزش الفبای ژاپنی

 

حروف الفبای ژاپنی

 aiueo
k
s
t
n
h
m
y  
r
w 
  (N)
توجه: خانه های مشخص شده به رنگ آبی کلماتی هستند که استفاده ای ندارند یا حرفی برای نوشتن آن در زبان ژاپنی وجود ندارد و آن کلمات با ترکیب حروف دیگر ساخته می شوند.

 

کاتاکانا

کاتاکانا (به ژاپنی: 片仮名・カタカナ) هم حروفی مانند هیراگانا را شامل می شود.کاتاکانا به معنای کانای تکه‌تکه است؛ چرا که حروف کاتاکانا از قسمت‌های مختلف کانجی‌ها برداشته شده است. ویژگی حروف کاتاکانا چرخش‌های کوتاه و مستقیم قلم و گوشه‌های تیز است که نوشتن را راحت تر می کند.

کاتاکانا هم مانند هیراگانا از حروف صدادار تشکیل شده به این معنی که هیچ حرفی به ساکن ختم نمی شود(به جز حرف ン که از این قاعده استثنا است).  یعنی حرف (کا) به هیراگانا さ و به کاتاکانا サ نوشته می شود.

پس هر حرف ژاپنی دو نوع روش نوشتن دارد که در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از کاتاکانا سیستم زبان ژاپنی برای نوشتن کلمات خارجی وارد زبان ژاپنی شده اند و تقریبا همان گونه تلفظ می شود استفاده می شود.(به جز کلماتی که ریشه ی چینی دارند).

به این واژه‌ها در زبان ژاپنی گایرای‌گو (gairaigo, 外来語) می‌گویند. برای مثال میوه ی موز به انگلیسی Banana نوشته می شود. این حرف هنگامی که وارد زبان ژاپنی شد تغیری نکرد و به صورت “بانانا” در زبان ژاپنی تلفظ می شود و این کلمه را با کاتاکانا به صورت バナナ می نویسند.

نمونه ی دیگر کلمه ی تلویزیون => تِرِبی (テレビ) است. نوشتن نام کشورها مثل ایران (イラン) و آمریکا (アメリカ) نیز به این صورت است. استفاده دیگر کاتاکانا برای نوشتن نام‌آواها مثل واق واق (وان‌وان، ワンワン)(صدای سگ است! جالب است بدانید در زبان ژاپنی کودکان به سگ وان وان می گویند مثل زبان فارسی که بچه ها به سگ هاپو می گویند 😀 )   دنگ (دوکان، ドカン) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اصطلاحات فنی و علمی همچون نام حیوانات، گیاهان، گونه‌ها ، کانی‌ها و قطعات مکانیکی اغلب به کاتاکانا نوشته می‌شوند.

نام شرکت‌های ژاپنی بیشتر وقت‌ها به کاتاکانا نوشته می‌شود مثل سوزوکی スズキ و تویوتا トヨタ. در تخته اعلان‌ها و تابلوها برای تاکید بیشتر نیز از کاتاکانا استفاده می‌شود مثل ココ کوکو (اینجا) و   ゴミ گومی (زباله).

توجه: اگر قصد یادگیری ژاپنی را دارید ، داروما آموزشی جامع و شیرین به زبان فارسی برای شما آماده کرده تا براحتی ژاپنی را فرا گیرید. لطفا از صفحه ی نگاه اجمالی به آموزش دیدن کنید رفتن به دورنمای آموزش الفبای ژاپنی

 

حروف الفبای کاتاکانا

 aiueo
K
S
T
N
H
M
Y  
R
W 
توجه: خانه های مشخص شده به رنگ آبی کلماتی هستند که استفاده ای ندارند یا حرفی برای نوشتن آن در زبان ژاپنی وجود ندارد و آن کلمات با ترکیب حروف دیگر ساخته می شوند.

کانجی

کانجی (به ژاپنی: 漢字) واژه‌نگار حروف چینی است که همراه با هیراگانا (ひらがな, 平仮名)، کاتاکانا (カタカナ, 片仮名)، اعداد هندی-عربی و حروف لاتین (یا روماجی) برای نگارش در سامانه نوین نوشتاری ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانجی حرفی تصویری یا واژه‌نگار است. کانجی‌ها در زبان ژاپنی می‌توانند به چند صورت خوانده و تلفظ شوند. معنای لفظی واژه کانجی در زبان ژاپنی نویسه‌های قوم هان است. در زبان چینی نیز کانجی به همین معنا به کار برده شده و به همین صورت نوشته می‌شود اما واژه کانجی در زبان چینی به صورت هانتسو تلفظ می‌شود.

اساس کانجی همان حروف چینی (هانتسو) است که به زبان ژاپنی وارد شده است. با این همه امروز تفاوت‌های مهمی بین حروف چینی و کانجی‌های مورد استفاده در ژاپن وجود دارد. سه عامل در ایجاد این تفاوت‌ها نقش داشته است: یکی استفاده از کانجی‌هایی است که در خود ژاپن ساخته شده‌اند (国字، Kokuji)؛ دوم معنای تازه یافتن برخی از حروفی است که از چین وارد شده (国訓، Kokkun) و سوم ساده‌سازی کانجی‌ها در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم است. کشور چین نیز در دهه پنجاه میلادی برای گسترش سوادآموزی اقدام به ساده‌سازی حروف چینی کرد که به نوبه خود باعث افزایش تفاوت در کاراکترهای مورد استفاده در این دو کشور شد.

نمونه هایی از انواع کانجی
کانجی
روماجیtsuchitenmizuhikazeyoruhi
معنیخاکآسمانآبآتشبادشبروز

 

ممنون از شما  دوست  عزیز که این مقاله رو مطالعه کردین. لطفا نظرات خودتون رو با ما درمیون بذارین و اگر قصد یادگیری زبان ژاپنی رو دارین؛ داروما کلی مطلب داره که برای ارائه به شما آماده کرده. لطفا از مسیر یادگیری ژاپنی دیدن کنین. همچنین اگر نظر و پیشنهادی برای پیشرفت سایت دارین به ما افتخار بدین و باهامون از طریق نظرات درمیون بذارین

Tsubaki
زمانی که خودم با سختی ژاپنی رو یاد گرفتم یا درباره ی ژاپن مطالعه میکردم ، با خودم گفتم چرا من کاری نکنم تا کسانی که مثل منن به کنجکاوی هاشون راحت تر پاسخ ندن؟ این شد که بالاخره موفق شدم داروما رو تاسیس کنم. اینجا شما میتونید هرچیزی درباره ی ژاپن رو پیدا کنید! اگه مشغله ی کاریم بذاره، سعی میکنم زود به زود آپدیت کنم! و اینو بدونین نظرات و استقبال شما رابطه ی مستقیمی با انگیزه ی من برای آپدیت داره. پس یادتون نره حتما نظر بذارین. ممنون
guest
87 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین امتیاز داده شده ها
دیدگاه های درون خطی
دیدن همه ی دیدگاه ها
Nariya

سلام به تسوباکی سان و بقیه دوستان
من تقریبا مدت زیادیه که با داروما اشنا هستم و میخواستم بگم عاااالیه خیلی عالی
واقعا از زحماتتون متشکرم
یک سوال هم دارم اینکه برای پشت سر گذاشتن سطحn5 باید فقط صد تا کانجی شو بلد باشیم یا خیلی بیشتر لازمه؟حدود چند کلمه باید بلد باشم؟

なばき

سلام تسوباکی جان ممنون از اموزش های خوبت واقعا عالی درس میدید
یک سوال داشتم
ژاپنی ها دقیقا در جمله فعل فاعل و مفعول رو در کجا قرار میدن؟
مثل انگلیسی هست؟

Alireza khademi

سلام من در مدت یک هفته الفبا هیراگانا و الفبا کاتاگانا رو بتنهایی یاد گرفتم من مدرک زبان ژاپنی ۲کیو را از دانشگاه توکیو گرفتم بهترین راه یادگیری نوشتن حروف هست و یک حرف را بارها در صفحه ای نوشته این در ذهن ادم میماند و یاد میگیرد هیراگانا برای استفاده در زبان ژاپنی هست و کاتاگانا برای نوشتن لغات خارجی استفاده میشود

بهار

تسوبکی سان کدومشون تو حالت عادی مثل مدارس یا تابلو ها بیشتر به کار میاد؟ و اینکه برای حروف کاتانا و هیراگانا حرف اول رو نفهمیدم از ستون عمودی که ساکن بود اون چی بود؟

Sechiko

チュートリアルをありがとう🙂🥀

علی

سلام اگه بخام به کانجی یه متن در بیارم باید چیکار کنم:(؟

کوساکی

ببخشید که هی سوال میپرسم تسوباکی سان
ولی برای نوشتن و خوندن ژاپنی باید هم هیراگانا یاد گرفت و هم کاتاکانا ؟

اهم

سلام!
ببخشید چجوری میتونیم لغات مخطلف ژاپنی رو حفظ کنیم؟! اپی رو پیشنهاد می کنین؟! و اینکه کانجی رو از کجا یاد بگیریم هرچی تو‌نت میگردم پیدا نمی کنم! و اینکه خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون

کوساکی

اگه جایی در داروما بود که مثل کلاس تلفظ و اسم هر هیراگانا رو میگفت عالی میشد
اگه هست ممنون میشم بگید تسوباکی سان

کوساکی

کون نی چی وا تسوباکی سان
من زیاد با هیراگانا ها آشنا نیستم و تازه شروع کردم برای همین میخواستم ببینم راهی نیست که ما هر هیراگانا رو جداگانه بشناسیم و تمرین کنیم 🤔
آریگاتو گوزایماس 🙏🏻

کوساکی

اوهایو تسوباکی سان ☆
خیلی خوبه ♡
آریگاتو 🙏🏻

Koosaki

Ohayo Tsobaki sun
Area Gato

Helen

سلام، وقتتون بخیر تسوباکی سان عزیز🌹
میشه لطف کنید بگید تعداد کل حروف کانجی دقیقا چقدره؟؟🙏

Helen

سلامی دوباره .
سپاس فراوان بابت راهنمایی هاتون
واقعا ممنونم🌹🌸🙏🌹🌸🙏

Helen

سلام تسوباکی سان عزیز. خیلی خیلی ممنون بابت سایت فوق العاده عالیتون، حرف نداره.واقعا نتونستم جمله ای پیدا کنم که خوبی سایتتون رو کامل بیان کنه فقط میتونم بگم عاااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییهههههههههههههههه.خسته نباشید میگم بهتون بابت سایتی به این خوبی. من به زبان ژاپنی علاقه بسیار زیادی دارم و کلی توی اینترنت گشتم تا تونستم سایتی به این خوبی پیدا کنم،هیچ سایت دیگه ای مثل سایت شما انقدر خوب و دقیق توضیح نمیده.
من مدت خیلی کوتاهی هست که یادگیری زبان ژاپنی رو شروع کردم و دوتا سوال داشتم اونم اینکه: ۱-زبان ژاپنی هم مثل انگلیسی از چپ به راست نوشته میشه؟؟؟۲-خطوط دفاتر ژاپنی به چه صورته، منظورم اینه که مثل فارسی یک خطیه یا مثل انگلیسی دو خطیه یا کلا جور دیگه ای هست؟؟؟
فقط یه ایراد خیلی کوچیک توی سایتتون هست. اگر بتونید اون رو برطرف کنید خیلی خوب میشه، قسمت آموزش حروف الفبا یک بخشی رو گذاشتید به اسم اشتباهات رایج در نوشتن حروف. اگر امکانش هست برای اشتباهات توضیح کوتاهی بنویسید که بهتر متوجه بشیم و دیگه اون اشتباه رو نداشته باشیم. ممنون میشم.

Helen

سلام و خسته نباشید.خیلی ممنون بات پاسخ گویی و توضیحات کاملتون.
۱- در زبان ژاپنی مثل زبان فارسی هم جملات کتابی و گفتاری دارن؟؟؟ به طور مثال در زبان فارسی به کتابی میگیم « این چیست؟ » اما به گفتاری میگیم « این چیه؟ ». زبان ژاپنی هم همچین چیزی داره؟
۲- چرا یه سری جا ها برای صدا زدن یک نفر بعد از آوُردن اسم اون شخص واژه « کو » رو میارن؟؟؟ از کجا باید بدونیم چه زمانی این واژه زو استفاده کنیم؟؟؟
۳-چرا بعضی کلمات هم به هیراگانا و کاتاکانا نوشته میشن هم به کانجی؟؟؟

Helen

سلام.
سپاس فراوان از شما که انقدر به سوالات خوب و سریع پاسخ میدید.خیلی خیلی ممنون.

ایلیا

ممنون از سایت خوبتون مطالب مفیدی داره😁

محمد جواد

شما تمام حروف کانجی رو یاد میدید؟

ایلیا

سلام من چجوری میتونم با شما در ارتباط باشم؟

ایلیا

سلام چجوری میتونم از شما مشاوره بگیرم؟

ایلیا

سلام من چجوری میتونم با شما در ارتباط باشم و مشاوره بگیرم؟
(من خیلی به زبان ژاپنی علاقه دارم ولی توی یاد گیری یه ذره گیج شدم برای همین مشاوره میخوام)

علی

من توی ۲ تا سایت رفتم و اون سایت ها کلا ۵۰ تا حروف ژاپنی داشت توی توضیحات نوشته شده بود این ها تمام حروف کاتاکانا و هیراگانا هست ایا اون سایت ها درست گفته بودند؟

ایلیا

سلام ایا کانجی حروف بیشتری هم داره؟

سورا

سلام تسوباکی
مطالبتون خیلی مفید بود
جمع حروف کاتاکانا ، هیراگانا و کانجی چندتا هستن؟
چقدر طول میکشه همه حروف‌هارو یاد بگیریم؟

ایلیا

ایا برا صحبت به زبان ژاپنی باید تمام کانجی ها رو بلد باشیم؟

れざ

سلام جناب. تسو باکى من از شما خیلى ممنونم که این سایت رو طراحى کردید من مى خواستم از شما بپرسم شما سایتى رو مى شناسید که مثل داروما باشه ولى در مورد کره(جنوبى) باشه مى شناسید؟
وهچنین خیلییییییییییییییییى زیاد از شما ممنونم هیچ جمله اى نیس که بتونم باهاش از شما تشکر کنم اما تنها چیزى که مى تونم بگم اینه:どもありがと ございます🌸⛩🌹🙇🙏🌹🌹🌹❤️❤️❤️❤️❤️

れざ

بسیار از شما ممنونم جناب تسوباکى سان سایت هایى رو که گفتید دیدم منابع خوبى بودن ولى متوجه شدم که هیچ کدوم به اندازه داروما خوب نبود. از شما خیلى ممنونم که با تلاش هاتون کارى کردید که هیچ سایتى به پاى نمى رسه خیلى از شما ممنونم😄🙏🌸🌹❤️⛩

ایلیا

با حروف کاتاکانا و هیراگانا میشه کلمه ساخت؟

liliom

ممنون از سایت خوبتون واقعا فوق العادس
با سایت شما به راحتی میشه ژاپنی رو یاد گرفت
خیلی ممنون💗

تسوباکی

سلام دوست عزیزم. ممنونم باعث افتخار ماست 🌺 هر سوال یا رفع اشکالی داشتید از قست نظرات بپرسید حتما جواب داده میشه.

سپهر

فکر کنم نصف کسایی که از سایت بازدید کردن اوتاکو باشن

ناشناس ۱

کنیچیوا از تسوباکی سان خیلی ممنونم که سایت به این خوبی رو ارائه دادن اگه الفبا رو با تلفظ میذاشتن بهتر بود ولی بازم اریگاتو

تسوباکی

سلام دوست عزیزم. از نظر محبت آمیزتون خیلی خیلی ممنونم. الفبا با تلفظ ارائه شده مثل جدول ضرب ردیف اون ستون رو ادامه بدید تا زبان انگلیسی بالا یا کنارش. اون میشه تلفظ اون حرف.
همچنین آموزش کامل الفبای ژاپنی بصورت درس به درس و با کلی مثال و تصویر ارائه شده که میتونین از طریق مسیر یادگیری ژاپنی درسنامه رو انتخاب کنید و برید توش:
مسیر یادگیری ژاپنی

Sahar

سلااااام
خسته نباشین
واقعا ممنون به خواطر اینکه مطالب به این خوبی رو برای یادگیری زبان ژاپنی
گذاشتین……..
سایتتون عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیه

تسوباکی

سلام سحر عزیزم. ممنون از اینکه از داروما بازدید کردین. امیدواریم از مطالب سایت نهایت لذت رو ببرین😍🌺🌺

علی

حالا من حرفی ندارم ولی nhk world سایتش چه مشکلی داره که امدید این جا اون ج ۱۰۰ تا درس ژاپنی می ده این هم خوبه ولی اون بهتره به عنوان کسی می گم که ژاپنی رو تا یه مدت از اونجا یاد گرفتم و الان بلدم

تسوباکی

سلام علی عزیزم. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و به داروما نگاه کردید. من برای نظر شما احترام قائلم و ممنونم از اینکه این نکته رو بیان کردین. درباره ی درسنامه های سایت ما ، اینجا یه تفاوت بزرگ با nhkWorld داره. در اون سایت [که براش احترام زیادی قائلم] درسنامه ها رو بصورت خیلی خلاصه گذاشته. تفاوتش با داروما اینه که اونجا درحالی که الفبا رو به یک جدول خلاصه کرده ، ولی برای حروف الفبا ما بالغ بر ۵۰ درسنامه ی جدید تهیه کردیم که توی هر درس فقط ۵ حروف الفبا آموزش داده شده آنهم با فلش کارت و مثال، ویس اون صدا، گیف نحوه نوشتن و اشتباهات متداول هنگام نوشتنش، و نکته هایی که اون حرف بر عهده داره! از نظر خودم اینطوری یاد گرفتن حروف الفبا هم خسته کننده نیست، و هم لذت بیشتری داره. توی داروما هدف بیشتر بجای تسلط کلامی و محاوره ای بر روی زبان ژاپنی[که کاریست که nhkWorld میکنه]، بر روی اصولی و پایه ای یاد گرفتن زبان ژاپنیه. نه تنها صرفا برای زندگی در ژاپن، بلکه برای کسایی که میخوان آزمون های JLPT (آزمون بین المللی زبان ژاپنی) رو بدن ، ما اصول اولیه رو بهشون یاد میدیم. اگر فرصت بشه و عمر بنده کفاف بده تا بالاترین سطح آموزشا کامل میشه. که البته یادگیری از سبکی که شما براش nhkWorld رو اسم بردین، برای مکالمه یاد گرفتن ژاپنی هیچ مشکلی نداره خیلی هم کار رو سریع میکنه. و خب همین تفاوت بزرگ آموزشای داروما و اونجا هست. تا جایی که من در جریان هستم هیچ سایتی نیست که بصورت اصولی از صفر بیاد و ژاپنی رو درحد آزمونای بین المللی آموزش بده و اکثر بچه ها بخاطرش مجبورن هزینه کنن و کلاس خصوصی برن. بخاطر همین این افتخار رو بدست اوردم تا به دوستانم و عزیزانی که علاقمندن ژاپنی رو اصولی یاد بگیرن کمکی کرده باشم. هرچند سرعت آموزشا کمه ولی بازهم تلاشم رو میکنم روز به روز کاملتر بشوند. درنهایت ممنون از اینکه نظرتون رو با ما درمیون گذاشتین 😊🌺
راستی اگر تمایل داشتید یه نگاهی به لیست درسنامه های ما بندازید https://daruma.info/مسیر-یادگیری-ژاپنی

ftm

سلام
من هیچ جوره کانجی ها رو نمیفهمم..چجوری باید بخونمشون؟ هیچ الفبایی ازش پیدا نمیشه🥺😔

تسوباکی

سلام دوست عزیزم. کانجی های روزمره حدودا نزدیک به ۲۰۰۰ تا هستند که باید دونه به دونه یادشون گرفت. معمولا کتاب ها و ورک بوک هایی برای تمرین و یادگیری کانجی در سطح اینترنت وجود دارن که میتونین با سرچ کردن بهش دسترسی داشته باشین. ولی داروما هم بزودی بخش آموزش های مربوط به کانجی و گرامرش رو کامل میکنه تا شما بتونین ازش استفاده کنین.🌺

MAKO

سلام و مرسی از سایت فوق العاده عالیتون! میخواستم بپرسم آیا کانجی هم مثل الفبای چینی و اعداده؟ منظورم اینه که یه جور نماده؟ چون بالاتر گفتین هیراگانا و کاتاکانا دو الفبای هجانما هستن ولی به کانجی اشاره ای نشد.

تسوباکی

سلام ماکوسان عزیز. واقعا بابت تاخیر در پاسخگویی معذرت میخوام بعضی وقتا بخاطر حجم پیامها بعضیها گم میشوند….
بله کانجی حروف تصویری هستند که ریشه ی تصویری دارند. اگر میخواهید بیشتر با کانجی آشنا شوید، به درس اول آموزش کانجی یه نگاهی بیندازید. نیاز نیست اگر هیراگانا و کاتاکا رو بلد نیستید ، کانجی رو یاد بگیرید فقط به تصاویر نگاه کنید تا متوجه بشید چرا به کانجی میگن حروف تصویری. و ریشه شون از کجا میاد. برای مشاهده روی لینک زیر بزنید:
daruma.info/کانجی-درس-اول/

Atefe

ببخشید من متوجه نشدم. نهایتا باید هر سه تای هیراگانا، کاتاکانا و کانجی رو یاد بگیریم درسته؟ و توی گفتارِ ژاپنی دیگه این سه تا تفاوتی ایجاد نمیکنن، بله؟

تسوباکی

سلام عاطفه ی عزیز. برای خواندن کتاب های ژاپنی ؛ یادگیری هرسه تای اینها ضروریست. برای مکالمه میشه هیچکدام رو یاد نگرفت ولی در این صورت دیگه نمیشه هیچ کتاب ، متن ، مانگا، تابلو، بروشور و کارتی رو بخونید

Atefe

آها متوجه شدم. خیلی ممنونم 🙂

تسوباکی

خواهش میکنم دوست عزیزم. خیلی ممنونم از اینکه از داروما بازدید کردین. امیدوارم مطالب مورد علاقتون قرار گرفته باشه🌺🌺

mahsa

سلااام خسته نباشید ببخشید یه سری حروف رو نزاشتید مثل گ،پ،ز،د،ب که من هیراگاناشو پیدا کردم ایا کاتاکانای این حروف هم به همون شیوه ساخته میشه ؟!

تسوباکی

سلام مهسای عزیزم. حروفی که توی این جدول هستن، حروف الفبای اصلی هستن و مثلا برای ساختن گ ، دو نقطه بالای ترکیبات ک دار میذاریم. توی درسنامه ها کامل و واضح توضیح داده شده. برای توضیحات بیشتر به درس دوازدهم میتونین مراجعه کنین.برای رفتن به درس دوازدهم کلیک کنید