معبد آداشینو

با سفر به این شهر گویا به چندین قرن قبل باز گشته اید… در کیوتو حدود ۲۰۰۰ مکان برای عبادت وجود دارد که هر یک ویژگی های جالب توجه و مخصوص به خودشان را دارند و اکثر این اماکن مقدس نیز به معابد بودا تعلق دارد.

داروما به یکی از شگفت امگیز ترین معابد بودا در کیوتو خواهد رفت؛ معبدی که در آن هزاران مجسمه ی کوچک و بزرگ وجود دارد و چشم انتظار تماشای گردشگران نشسته اند.

مقصد ما معبدی به نام معبد آداشینو ننبوتسا است که در یکی از زیباترین مکان های طبیعی ژاپن قرار گرفته. پیشنهاد می کنیم این سفر تاریخی، هیجانی و طبیعی ما را از دست ندهید.

معبد آداشینو ننبوتسا
photo by Hugo Kempeneer
معبد بودا ژاپن
معبد آداشینو ننبوتسا

چرا بازدید از معبد آداشینو ننبوتسا؟


– از معروف ترین معابد ژاپن است.

– ۸۰۰۰ مجسمه در آن وجود دارد.

– بازدید از این معبد گردشی در میان تاریخ و طبیعت است.

– در میان مردمان آسیایی و بخصوص ایرانی ها گمنام است.

معبد بودا ژاپن
معبد بودا ژاپن

آشنایی با معبد آداشینو ننبوتسا | adashino nembutsu ji

ژاپن بدون شک یکی از زیباترین، خوش آب و هواترین و محبوب ترین کشورها در نزد گردشگران جهان است. آب و هوا و شرایط اقلیمی خوب در ژاپن مناظر و طبیعتی دیدنی و ناب را پدید آورده که می توان ساعت ها در میانشان قدم زد و به گذران عمر نگریست.

مذهب بودا سالها پیش با ظهورش در چین در این کشور نیز رواج یافت و به همین منظور هم اکنون شاهد هزاران معبد بودا در سراسر ژاپن هستیم. آنچه آمارها نشان می دهد در شهر کیوتوی ژاپن حدود ۱۴۰۰ این عدد رو بالا توی مقدمه گفتیم ۲۰۰۰ معبد مخصوص پرستش بودا وجود دارد که به مرور در مطالب جداگانه با آن ها آشنا خواهیم شد.

اما این بار به دیدار معبدی آمده ایم به نام آداشینو ننبوتسا (Adashino Nenbutsu-ji). این معبد محوطه ی بسیار زیبا و چشم نوازی دارد که پر از درختان و گل های رنگارنگ می باشد. با بازدید از این معبد حتما علاوه بر استفاده از طبیعت زیبا با تاریخ و مذهب بودا هم بیشتر آشنا خواهید شد.

این معبد خیره کننده چندین درب ورودی دارد که اغلب از درب ورودی میانی به داخل این معبد می روند. با ورود به داخل این عبادتگاه گویا پای به قصری کهن متعلق به هزاران سال پیش گذاشته اید که هزاران متر محوطه ی سرسبز دارد. در واقع می توان این معبد عظیم را به چند بخش اصلی و مجزا تقسیم نمود. ابتدا حیاط معبد، قبرستان و مکان هایی برای عبادت و از همه مهم تر ۸۰۰۰ مجسمه ی سنگی کوچک که روح بودائیان را در این معبد به جریان انداخته است.

برای رسیدن به قبرستان بودایی که مهم ترین بخش این معبد است باید در میان طبیعت قدم بزنید و از میان راه های پوشیده شده با درختان سر به فلک کشیده ی بامبو عبور کنید؛ بامبوهایی که راه های عبور را شبیه به هزار توهایی حیرت انگیز کرده اند.

خوب است پیش از بازدید از قبرستان معبد آداشینو ننبوتسا کمی با مذهب بودا و عقایدشان آشنا شویم. بودا نام کسی است که آئین بودایی را بنیان نهاد و امروزه نیز به کسی که به درجات بالا و روشنی کامل رسیده باشد، اطلاق می شود. اغلب تصور می کنند که منظور از بودا همان گوتاما بودا یعنی بنیان گذار مذهب است به همین دلیل شبهه پیش می آید که چرا چهره ی بودا در مجسمه هایش بسیار متفاوت می باشد اما از نظر پیروان بودا، بودا لقب افراد بسیاری است.

امروزه پیروان بودا آداب خاصی برای ستایش و بروز احترامشان به بودا انجام می دهند که در سراسر معبد آداشینو ننبوتسا نیز می توانید آثار آن را مشاهده نمایید.

با هم آرام آرام بیشتر با قسمت های مختلف معبد آداشینو ننبوتسا آشنا می شویم تا به گورستان زیبا و هزاران مجسمه ی سنگی برسیم.

معبد بودا کیوتو
معبد بودا کیوتو
معبد بودا کیوتو

بخش های مختلف معبد آداشینو ننبوتسا

همان گونه که اشاره کردیم این معبد بسیار وسیع و زیباست و در فصل های مختلف بخاطر درختان و محیط سرسبزش توجه گردشگران را به خود جلب می کند. برای بازدید از این معبد باید خود را برای کمی پیاده روی آماده کنید زیرا از داخل درب اصلی که وارد شوید دیگر اجازه ی سوار شدن به اتومبیل را ندارید و تنها برای افراد کم توان جسمی کالسکه هایی قرار داده اند تا آسان تر بتوانند از این عبادتگاه دیدن نمایند.

افراد زیادی برای بازدید از قبور موجود در این معبد اینجا را انتخاب می کنند. بیشتر این قبرها بی نام و نشان هستند و اطلاعاتی درباره ی متوفی داخل آن ها موجود نیست.

با داروما همراه بمانید تا آرام آرام به سوی قبرستان و هزاران مجسمه ی موجود در این معبد برویم و راز نهفته در آن ها را کشف کنیم. در نظر داشته باشید که این معبد در فهرست یونسکو به عنوان میراث فرهنگی ژاپن به ثبت رسیده بنابراین با مکانی شگفت انگیز رو به رو هستیم.

۱- مسیر سبز بامبو

یکی از جالب و زیباترین قسمت های معبد آداشینو ننبوتسا درختان بامبوی آن است که نقش مهمی در شهرت این مکان بازی می کنند. هزاران درخت بامبو در محوطه ی این معبد وجود دارند که حس طراوت را به تازه واردها القا می کنند. اگر شما هم از عاشقان درخت بامبو هستید بهترین زمان برای دیدن این بامبوها اوایل سال و فصل بهار است، بخصوص اگر در ساعات ابتدایی روز مراجعه کنید. خوشبختانه همیشه در ابتدای صبح و فصل بهار این معبد بسیار خلوت و سحرآمیز است و می توانید با خیال راحت ساعت ها غرق در زیبایی های جنگل بامبو شوید.

متاسفانه هیچ اطلاعاتی درباره ی تعداد درختان بامبو و کارایی آن ها در این باغ زیبا وجود ندارد و تنها می دانیم که به آن بیشه ی بامبو، جنگل بامبو و یا محوطه ی بامبو گفته می شود. اگر در سطح معبد هم با دقت بیشتری نگاه کنید خواهید دید که از چوب این درختان برای ساخت نرده و حفاظ استفاده شده است.

به کسانی که به عکاسی علاقمند هستند پیشنهاد می کنیم در سفرهایشان به کیوتو این محل پر از بامبو را از دست ندهند زیرا پلکان و راه های پر پیچ و خم مسیر سبز بامبو محلی بسیار مناسب برای عکاسی است.

این مسیر بامبوئی در فصل پائیز بیشترین طرفدار را دارد و کاملا همه چیز لباس رنگی به تن می کند. در زمان های شلوغ اگر با سرعت نرمال و معمولی قدم بزنید حدودا ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا از مسیر بامبوئی خارج شوید. با همه ی زیبایی فوق العاده ی این مسیر بامبوئی، معبد آداشینو ننبوتسا را معمولا با ۸۰۰ مجسمه ی کوچکش می شناسند و به توریست های خارجی معرفی می کنند اما بسیاری از جوانان ژاپنی برای گرفتن عکس های عروسی و دیگر مراسمشان به این مسیر پر از بامبو مراجعه می کنند. از مسیر ۵۰۰ متری بامبوها عبور کرده و پس از تماشای طبیعت چشم نواز محوطه به سوی قبرستان خواهیم رفت.

معبد بودا ژاپن
photo by YungFeng Lu
معبد بودا ژاپن
معبد بودا ژاپن

۲- محوطه معبد آداشینو ننبوتسا

محطه و فضای بیرونی این معبد آن قدر زیباست که با قدم زدن در آن فراموش خواهید کرد که به مکانی مذهبی و برای زیارت قبور و دیدن بودا آمده اید. درختان گوناگون و بلند، راه های سنگ فرش شده، عابرانی خوش رو، همه و همه دست به دست هم داده اند تا حیاط خارجی معبد آداشینو ننبوتسا جاذبه ای شود شگفت انگیز و با ابهت. اگر فصل پائیز را برای مراجعه به این معبد انتخاب کرده باشید به راستی با یک نگاه صدها رنگ را در کنار هم خواهید دید. اینجا جایی است که دست خداوند هنرنمایی کرده است.

گذشته از طبیعت خیره کننده در محوطه ی معبد، ماکت های کوچک و گاه به گاه مجسمه های قد کوتاهی را خواهید دید که نمادی از بودا روی آن ها حکاکی شده، برخی از آن ها قدیمی و بعضی دیگر نوساز هستند. گاها می بینید که روی ماکت های چوبی جملاتی به زبان ژاپنی نیز نوشته اند تا آرامش بخش و یادگاری باشد برای عابران.

حتی در مسیرتان تا قبرستان و سالن اصلی معبد آرامگاه هایی از بزرگان بودا نیز مشاهده خواهید کرد که مهمترینشان آرامگاه سوانز یا قوها می باشد.

معبد بودایی ژاپن
معبد 8000 مجسمه
معبد بودا در ژاپن

۳- معبد زنگ | Temple Bell

هزاران مجسمه ی معروف این معبد در محوطه ای شبیه به میدان قرار گرفته اند. پیش از رسیدن به این میدان و در سمت شمالی آن سازه ای وجود دارد که به آن زنگوله یا معبد زنگ گفته می شود. این سازه از چند تیر چوبی تشکیل شده که در میانشان زنگوله ای در وسط زمین و هوا آویزان شده است. از این زنگ برای ترساندن ارواح خبیث استفاده می شود تا روح مردگان در آرامش مطلق باشند.

معبد بودا ژاپن
معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا

۴- ۸۰۰۰ مجسمه عزادار | ۸۰۰۰ mini gravestones

معبد آداشینو ننبوتسا به دلیل ۸۰۰۰ مجسمه اش صاحب نام و آوازه شده و چهره ای رازآلود به خود گرفته است، اما راز این مجسمه ها چیست و چرا این همه مجسمه را از جنس سنگ و به این شکل در معبد قرار داده اند؟

ماجرا از این قرار است که حقیقتا مهم ترین بخش معبد آداشینو ننبوتسا قبرستان این مجموعه است. پیکر مردگانی که پیرو و حامی بودا بوده اند، اهمیت زیادی برای ژاپنی ها دارند. این همه مجسمه ساخته شده اند تا برای مردگان دعاخوانده و عزاداری کنند.

در ۲۳ و ۲۴ ماه آگوست (شهریور ماه) مراسمی به نام سنتو کویو (Sento-kuyoدر معبد آداشینو ننبوتسا برپا می شود که در آن ۱۰۰۰ شمع و فانوس روشن می کنند تا به این مجسمه ها کمک شود و روح های مرده ها آرام گیرد.

این مجسمه ها به سوی قبرها هستند و با چهره هایی ناراحت در حال شیون و زاری برای از دست رفتگان هستند. با بازدید از این مجسمه ها متوجه می شویم که تا چه اندازه آرامش روح برای پیروان بودا مهم و حیاتی است. در نگاه اول شاید تصور کنید که مجسمه ها ارتشی بزرگ و نظامی هستند و یا در حال پرستش می باشند اما حقیقت این است که آن ها با غمی عظیم رو به رو شده و در حال عزاداری هستند.

معبد بودا ژاپن
معبد بودا ژاپن
photo by Eiji
معبد بودا ژاپن

۵- دیگر سازه های سنگی معبد آداشینو ننبوتسا

در میدان پر از مجسمه ی معبد، سنگ تراشه های دیگری هم می بینیم که در اینجا با هم با آن ها یشتر آشنا می شویم:

* یکی از آن ها مجسمه ی بوداست که بر عزاداری مجسمه ها نظارت دارد. این مجسمه در اغلب فصول سال با خزه پوشیده می شود اما هنوز هم اگر به آن نزدیک شوید می توانید خطوط و ریزه کاری های مجسمه را مشاهده نمایید. این تندیس از همه ی مجسمه های حاضر در این میدان بزرگ تر است و فضای این مکان را به بتکده ای عظیم شبیه کرده است.

* جویبار کوچکی در میان باغ و محوطه ی معبد جاری است که با عنوان رود اموات شناخته می شود. در مکانی که این رود به قبرستان می رسد مجسمه ای ساخته اند که با ظرف هایی کوچک (شبیه ملاقه) می توان از آن آب برداشت و قبور مردگان را شست و شو داد.

* یادواره: اگر به تصاویر میدان مجسمه های سنگی نگاه کرده باشید در ضلع شمالی، سازه ی سنگی بلندی را خواهید دید که یادواره ای برای زنده نگهداشتن یاد بودا و مردگانی است که در این معبد به خاک سپرده شده شده اند. این یادواره کاملا نشان دهنده ی سبک معماری ژاپنی است.

مجسمه مرکزی بودا (واقع در مرکز میدان مجسمه ها)

مجسمه آب برای شستشو

معبد آداشینو ننبوتسا

یادواره

معبد آداشینو ننبوتسا

۶- قبرستان معبد آداشینو ننبوتسا

قبرستان معبد از زیباترین قسمت های این عبادتگاه است. دور تا دور این مکان درختان زیبایی کاشته شده اند که در هنگام وزش نسیم علاوه بر مرده ها، روح زندگان را نیز نوازش می دهند.

شمار قبرهای این قبرستان مشخص نیست اما واضح است که آن ها متعلق به ۱۲۰۰ سال پیش می باشند. امروزه همه ی قبرها با سنگ قبر پوشیده شده اند. در این قبرستان نکته ی جالبی نظر را به خود جلب می کند و آن این که بر بدن مجسمه ی بودا لباس هایی پارچه ای پوشانیده اند. دلیل این کار این است که پیروان بودا به نوعی تناسخ و انتقال روح پس از مردن به جسمی جدید اعتقاد دارند و احتمالا این لباس ها هم نمادی از حفاظت از بدن بودا می باشد.

معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا

۷- معبد آداشینو ننبوتسا

مسما در مکانی مقدس همچون اینجا باید معبدی نیز برای عبادت و دعا برای بودا وجود داشته باشد.  معبد آداشینو ننبوتسا ساختمان چوبی و نسبتا کوچکی است که در آن مجسمه ای از بودا به رنگ طلائی قرار داده اند و معتقدان به این آئین به معبد می روند و برای بودا هدایایی می برند و شمع روشن می کنند.

معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا
معبد بودا ژاپن

تاریخچه معبد آداشینو ننبوتسا

معبد آداشینو و مجسمه های معروفش مربوط به دوره ی هی‌آن (the Heian period) می باشند. از سال ۷۹۴ تا ۱۱۸۵ میلادی را در ژاپن دورهی هی‌آن می گویند. این دوره با شروع  عصر فئودالی به اتمام می رسد. نام دوره ی هی‌آن از هی‌آن کیو برگرفته شده که نشان دهنده ی نام شهر کیوتو می باشد.

مذهب اصلی در دوران هی‌آن تائوئیسم و آیین بودایی بوده است به همین خاطر از این دوران معابد زیادی برای پرستش و عبادت بودا باقی مانده است. در دوره هی‌آن مردمان کیوتو بدن بی جان عزیزانشان را به معبد آداشینو ننبوتسا می بردند و دفن می کردند اما به دلیل این که سنگ قبر مناسبی برای مردگان قرار نمی دادند بیشتر این قبور گم نام هستند.

این معبد را در حدود ۱۲۰۰ سال پیش ساخته اند و در ابتدا به عنوان مکانی برای آموزش روحانیان بودائی و شاخه ی (Shinsyu) مذهب بودا بود. برای ساخت این معبد به کوه نفوذ کرده و راه هایی را روی کوه به وجود آوردند.

معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا
معبد آداشینو ننبوتسا

تفریح و خلق ساعاتی خوش در معبد

علاوه بر امکاناتی که این معبد در اختیار شما قرار خواهد داد تفریحات دیگری هم وجود دارد که مورد علاقه ی اکثر گردشگران و بازدیدکنندگان معبد آداشینو ننبوتسا قرار می گیرد. نگاه کوتاهی به این تفریحات خواهیم داشت.

عکاسی: محوطه ی معبد آداشینو ننبوتسا شبیه به بهشت است؛ مکانی بینظیر که کوه ها، درختان، هوای خوب و جوی روحانی دارد. همه ی این ها محیط مناسبی را برای عکاسی در تمام فصل ها مهیا کرده است. در فصل بهار می توانید از شکوفه ها و ساقه های سبز بامبو عکاسی کنید. در پائیز تماشاگر رنگین کمان رنگ ها در گیاهان باشید و زمستان هم معبد را پوشیده از برف ببینید و این لحظات را با عکاسی، برای همیشه کنید.

تماشای طبیعت: حس دل اگیز این معبد قابل توصیف نیست اما همین بس که افراد زیادی بیان می کنند با ورود به محوطه معبد احساس آرامش خاصی پیدا می کنند.

عبور از پل: در نزدیکی این معبد پلی به نام (Togetsukyo) وجود دارد که پل چوبی و نسبتا طویلی می باشد. قدم زدن بر روی این پل می تواند از برترین تفریحات موجود برای گردشگران باشد.

دوچرخه سواری: در اطراف این معبد می توانید دوچرخه اجاره کرده و با دوچرخه محیط کوهستانی این مناطق را در نوردید. هزینه ی اجاره دوچرخه حدودا ۱۰۰۰ ین (حدود ۳۹ هزار تومان) می باشد.

پیک نیک: اگر علاقمند باشید می توانید زیر اندازی با خود به همراه داشته باشید و در فضای زیبای این معبد پیک نیک کنید.

پل Togetsukyo

ژاپن

کالسکه سواری

معبد آداشینو ننبوتسا

عکاسی از طبیعت

معبد آداشینو ننبوتسا

امکانات رفاهی برای گردشگران در معبد آداشینو ننبوتسا

این معبد از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر کیوتو به حساب می آید، بنابراین با مراجعه به این مکان گردشگران متعددی را خواهید دید. در این قسمت نگاهی خواهیم داشت به امکاناتی که برای توریست ها در معبد آداشینو ننبوتسا فراهم آمده است.

– درشکه: امکان استفاده از درشکه به جای پیاده روی وجود دارد.

– دستگاه خرید خوراکی: در ژاپن می توانید به وفور دستگاه هایی که امکان خرید خوراکی و نوشیدنی را برایتان فراهم می کنند مشاهده نمایید. جلوی درب ورودی و در سمت بیرونی و خیابان این معبد هم دستگاه برای خرید خوراکی گردشگران وجود دارد.

– خرید سوغات: در محوطه ی ای معبد غرفه هایی وجود دارد که از آن ها می توانید سخنان بودا و رویا و آرزوهای خوب را که روی انواع تکه های کاغذ و چوب نوشته شده اند را خریداری نمایید.

معبد آداشینو ننبوتسا

دیدنی های اطراف معبد آداشینو ننبوتسا

شهر کیوتو از جمله شهرهای ژاپن است که هم از لحاظ طبیعت و هم از نظر جذبه های گردشگری قوی می باشد و صدها مکان دیدنی و گردشگری برای گشت و گذار در این مکان پنهان شده اند. داروما در این قسمت بهترین و معروف ترین مکان های دیدنی این شهر را به شما عزیزان معرفی می کند تا در حین سفر به معبد آداشینو ننبوتسا از آن ها نیز دیدن نمایید. در نظر داشته باشید حدودا یک روز را باید برای گردش در این معبد اختصاص دهید و حتی اگر به سرعت قصد بازدید داشته باشید نیم روز را باید صرف کنید.

  •  پارک کمیما کوئن (Kameyama-koen Park)
  • ویلا اوکوچی سانسو (Okochi-Sanso Villa – Arashiyama)
  • کلبه شعر راکوشیشا (Rakushisha Poet’s Hut)

پارک کمیما کوئن

پارک کمیما کوئن

ویلا اوکوچی سانسو

ویلا اوکوچی سانسو

کلبه شعر راکوشیشا

کلبه شعر راکوشیشا

منبع: کارناوال

Tsubaki
زمانی که خودم با سختی ژاپنی رو یاد گرفتم یا درباره ی ژاپن مطالعه میکردم ، با خودم گفتم چرا من کاری نکنم تا کسانی که مثل منن به کنجکاوی هاشون راحت تر پاسخ ندن؟ این شد که بالاخره موفق شدم داروما رو تاسیس کنم. اینجا شما میتونید هرچیزی درباره ی ژاپن رو پیدا کنید! اگه مشغله ی کاریم بذاره، سعی میکنم زود به زود آپدیت کنم! و اینو بدونین نظرات و استقبال شما رابطه ی مستقیمی با انگیزه ی من برای آپدیت داره. پس یادتون نره حتما نظر بذارین. ممنون
guest
0 دیدگاه
دیدگاه های درون خطی
دیدن همه ی دیدگاه ها