همه چیز درباره بورسیه ژاپن

طی چند روز گذشته بسیاری از دوستان در رابطه با بورسیه ژاپن یا بورسیه مونبوکاگاکوشو (文部科学国費留学) سوالاتی پرسیدند. به همین دلیل این پست تدارک دیده شد. این بورسیه ، از طرف دولت و سفارت ژاپن هست که از سال ۱۹۵۶ برای ایرانیان آغاز شده. در این بورسیه شما پس از گذراندن پروسه های پذیرش و آزمون ها ، در صورت قبولی، بورسیه ی تحصیل در ژاپن به شما تعلق میگیرد که تمام هزینه آن توسط دولت ژاپن پرداخت می شود.

 

 چهار نوع بورسیه ای که سفارت ژاپن پذیرش و اجرا می کند:

  • تحقیقاتی
  • مقطع کارشناسی
  • دانشگاه و مدارس فنی
  • آموزش زبان و فرهنگ ژاپنی

 نکته جالب توجه این است که بسیاری از کسانی که این بورسیه را گرفتند ، پس از فارق التحصیلی ، شغل هایی در دانشگاه و یا سفارت ها که از بخش های مهم کشور است ، به دست آوردند.

در حقیقت رقابت برای این بورسیه بسیار شدید هست و اعداد قبولی هر ساله حدود ۲۰ نفر از تمام شرکت کنندگان می باشد.

مبلغ بورسیه:

این مبلغ برای مقاطع مختلف متفاوت است که به شرح زیر می باشد:

۱ . رایگان شدن دانشگاه و پرداخت هزینه دانشگاه توسط دولت (در ژاپن حتی دانشگاهای دولتی هم شهریه دارند)

۲ . امکانات و تسهیلات دولت که بصورت تصادفی یا مستمر به دانشجویان ارائه می شود (مثلا دانشجوها میتونن برن شهرداری اسمشون که ثبت شد، ممکنه قرعه بنامشون بیفته و بتونن یه خونه ی دولتی با قیمت ماهیانه اندازه سه چهارتا رستوران رفتن تهیه کنن)

۳٫ کمک هزینه ماهانه جهت خرج زندگی
       برای مقطع کارشناسی ماهانه ۱۰۰٫۰۰۰ ین یا ۱۰۰۰ دلار (که ۸۰۰ دلار جهت زندگی مجردی کفایت مینماید)
       کارشناسی ارشد و دکترا مبلغ ۱۲۰٫۰۰۰ ین یا ۱۲۰۰ دلار
که این کمک هزینه جهت اجاره ی منزل، هزینه قبوض، و خورد و خوراک زندگی میگردد. که اگر در شهربزرگی مثل توکیو باشید باید هزینه بیشتری برای اجاره و زندگی بپردازید نسبت به شهرهای کوچکتر ژاپن

شرایط بورسیه

برای پذیرش بورسیه مونبوشو ، دو شرط اصلی وجود دارد که در صورتی که شامل این شرایط نباشید ، به هیچ عنوان پذیرش از شما صورت نمی گیرد:

۱ . سن شما باید بین ۱۷ تا ۳۵ سال باشد.

۲ . شرط معدل وجود دارد که :

الف) برای مقطع دیپلم و کارشناسی ۱۷ به بالا

ب) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۶ به بالا است.

 

زمان شروع ثبت نام و پذیرش

🔸 ابتدا ، در ماه فروردین ( بین ۱۵ ام تا ۲۰ ام که هر سال تقریبا همین حوالی است) فرمی در سایت سفارت ژاپن باید پر شود. (در انتهای پست ، لینک سفارت ژاپن قرار گرفته است)

🔸 سپس در آنجا مدارک مورد نیاز اعم از عکس ، مدرک تحصیلی و … درج شده است که باید برای سفارت ارسال شود.

🔸 حدود ۱ ماه برای بررسی مدارک طول خواهد کشید و اگر کمبودی بود ، در طول همین یک ماه از شخص خواسته می شود.

🔸 با بررسی مدارک حدود یک سوم افراد کنار گذاشته می شوند و مابقی در اواخر ماه خرداد آزمون می دهند.

🔸 آزمونی که از شما گرفته می شود ، آزمون تستی برای سنجیدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی است. تاکید می کنم که مدرک زبان انگلیسی و ژاپنی، هیچکدام برای شما اجباری نیست. هرچند در ادامه شرایط 

🔸 این آزمون حدود ۵۰ تست است است که نمره زیر ۶۵ درصد ، کنار گذاشته می شوند.

🔸پس از قبولی در این آزمون ، در اواخر مرداد ماه از شما آزمونی مبنی بر رشته تحصیلی یا رشته ای که برای بورسیه آن اقدام کردید ، گرفته می شود.

🔸پس از قبولی در آزمون نهایی ، از شما مصاحبه ای ( حدودا اواخر تیر) گرفته می شود که تقریبا ۲۰ نفر نهایی برای هر ۴ نوع بورسیه انتخاب می شوند.

❗️ برای قبولی در اخذ بورسیه ، سفارت ژاپن برای هر بخش اعم از مدارک ، آزمون و حتی نحوه تحویل مدارک و چینش کاغذ ها در پوشه امتیازاتی لحاظ می کند.

❗️❗️ این امتیاز ها هرچه بالاتر باشد شانس شما برای قبولی بیشتر است. این گفته یکی از کارکنان بخش بورسیه سفارت ژاپن است که هر هفته پنجشنبه ها جلسه ای را تشکیل می دهد. شما دوستان عزیز هم می توانید پس از تماس با سفارت و ثبت نام ، به صورت رایگان در این جلسه ها شرکت کنید.

❗️❗️❗️ نکته مهم اینکه حال حاضر به دلیل کرونا این برنامه به تعویق افتاده و امسال برگزار نمی شود. پس وقت خودتان را جهت تماس به سفارت، به هدر ندهید.

 

مدارک لازم :

۱ . فرم تقاضا نامه : در این فرم اطلاعت خودتان را وارد می کنید که یک بخش مهمی برای انتخاب دانشگاه مقصدتان است و پرسیده می شود به کدام دانشگاه قصد اپلای کردن دارید. حتما دانشگاه های معتبر را بنویسید.

۲ . فرم زمینه تحصیلی : در این فرم ۳ سوال پرسیده می شود که عبارتند از :
         الف) رشته تحصیلی شما؟
         ب) رشته مدنظر برای تحصیل در ژاپن
         ج) در رابطه با چه موضوعی قصد تحقیق یا انجام پروژه دارید.
این فرم نیز بسیار مهم بوده و پاسخ به سوالات دقت شود.

۳ . یک فایل اکسل اگر مقاله علمی یا پژوهشی دارید ارسال کنید. این مدرک از امتیاز و اهمیت بالایی برخوردار است.

۴ . هر مدرکی مثل زبان ، مهارتی ، فنی و غیره که مربوط به بورسیه است را ضمیمه کنید ، زیرا نشان دادن مهارت بیشتر ، امکان قبولی شما را بالا می برد.

 

توضیحات تکمیلی مدارک و آزمون ها:

🔸 برای زبان انگلیسی ، مدرک خاصی مورد نیاز نیست ، و بر اساس آزمون زبان ، تسلط شما سنجیده می شود. البته داشتن مدرک زبان مثل TOEFL یا IELTS نقطه مثبت شما خواهد بود.

🔸 پس از قبولی شما و رفتن به ژاپن ، دوره ۲ ماهه آموزش ژاپنی برای شما گذاشته می شود. به همین دلیل بورسیه ، دارای شرط مدرک زبان ژاپنی نیست و گرفتن این مدرک اجباری نمی باشد، اما نکته اینجاست که در صورتی که مدرک زبان ژاپنی مانند JLPT یا لیسانس ادبیات ژاپنی ( دانشگاه تهران) داشته باشید ، بسیار امتیاز مثبتی خواهد بود.
همچنین مدرک JLPT برای اشتغال در ژاپن پس از تحصیل ، بسیار کارساز و مفید است.

🔸 پذیرش این بورسیه ، فقط یک بار در سال انجام می شود.

🔸 در رابطه با مدرک تحصیلی شما در مقاطع عالی ، اهمیتی بر دولتی یا آزاد یا غیرانتفاعی بودن آن ندارد و فقط ملاک معدل شما می باشد.

❗️ این اطلاعات مربوط به سال گذشته است و خوب است که تنها به یک پست و یک تجربه بستنده نشود. برای اطلاعات دقیق و تکمیلی حتما به سایت سفارت مراجعه کنید.

❗️❗️ راه های دیگری برای بورسیه و اخذ ویزا به ژاپن ، از جمله : بورسیه از طریق رشته ادبیات زبان ژاپنی دانشگاه تهران ، اخذ ویزای تحصیلی از طریق مدارس آموزش زبان ژاپنی در ژاپن ، بورسیه های محلی ژاپن و …. نیز وجود دارد و مونبوشو تنها راه رفتن به ژاپن نیست.

از اینکه تا انتهای این مقالبه با ما بودید تشکر میکنیم. لطفا نظرات و پیشنهادات و سوال های خودتون رو با استفاده از نظرات با ما در میان بذارین. سپاس فراوان

با تشکر از ایرانیهون، منبع اصلی این پست: IraNihon
لینک سایت سفارت ژاپن : برای ورود کلیک کنید

Tsubaki
زمانی که خودم با سختی ژاپنی رو یاد گرفتم یا درباره ی ژاپن مطالعه میکردم ، با خودم گفتم چرا من کاری نکنم تا کسانی که مثل منن به کنجکاوی هاشون راحت تر پاسخ ندن؟ این شد که بالاخره موفق شدم داروما رو تاسیس کنم. اینجا شما میتونید هرچیزی درباره ی ژاپن رو پیدا کنید! اگه مشغله ی کاریم بذاره، سعی میکنم زود به زود آپدیت کنم! و اینو بدونین نظرات و استقبال شما رابطه ی مستقیمی با انگیزه ی من برای آپدیت داره. پس یادتون نره حتما نظر بذارین. ممنون
guest
34 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین امتیاز داده شده ها
دیدگاه های درون خطی
دیدن همه ی دیدگاه ها
مریم

سلام. ممنون ازاطلاع رسانی عالیتون. من یه سوال داشتم امروزتو اعلام نتایج دیدم زبان و ادبیات ژاپنی دانشگاه تهران قبول شدم. بنظرشما رشته ی خوبیه؟ ازنظربازارکاروچطوره؟

مریم

خیلی ممنون بزرگوار

مریم

تشکر فقط یه سوال وقتی بورسیه قبول شدیم بامدرک دانشگاه زبان ژاپنی اونجامیتونیم چه رشته ای روبرای تحصیل انتخاب کنیم؟

محمد

سلام و خیلیییی ممنونم از مطالب خوبی که می گذاری. من توی یه موردی برای بورسیه مونبوکاگاکوشو برام دو تا سوال پیش امده که گفتم شاید ازش اطلاعی داشته باشی.
۱٫ همانطور که خودت هم توی مطلب بالا نوشتی، شرط معدل ۱۶ برای ارشد و دکتری (دانشجوی تحقیقاتی) گذاشتند. طبق فایل راهنمای سفارت باید مدرک لیسانس و ارشد و دکتری (تا هر مقطعی که شخص خونده) به همراه ریزنمرات ارسال بشه. یعنی شخصی که کارشناسی ارشد داره باید هم لیسانس و هم ارشدش رو ارسال کند. حالا می خواهم بدونم اگر برای دکتری بخواهم اقدام کنم فقط معدل مدرک ماقبل یعنی ارشد مهم هست یا معدل لیسانس هم مهم هست؟
۲٫ بخش فرهنگی سفارت ژاپن اگر تماس گرفته بشه، به فارسی هم پاسخگو هستند؟

なばき

سلام ببخشید میشه توضیح بدید فعل فاعل و مفعول در کجای جمله میاد؟

パリサ

سلام وقتتون بخیر ، من کارشناسی رشته بیوتکنولوژی دارم و معدلم بالای ۱۷ هست ، همیشه آرزو داشتم برای ادامه تحصیل به ژاپن برم و خودم هم کمی ژاپنی رو خوندم ولی هیچ راه نمایی ندارم در این زمینه، خیلی سردرگم هستم که اگر بخوام بورسیه تحصیلی بگیرم دقیقا چه راه هایی وجود دارد و چه چیزهایی باید بخونم…
واقعا خیلی ممنون میشم اگر بهم یک راهنمایی کلی در این زمینه کنید
و این که برای بورسیه از طریق سفارت به من گفتند هردو آزمون ژاپنی و انگلیسی رو باید انجام بدیم، یعنی در هردو باید نمره خوب بگیریم؟یا اگر فقط انگلیسی رو خوب بدم قبول میشم؟
و اینکه برای روش های دیگه بورسیه چکار باید کنم؟ اونا هم رایگان هستند؟ مثلا بورسیه های محلی و غیره یا مثلا بورسیه استاد به چه صورت هست، چه چیزهایی باید بفرستم براشون؟

مهتاب

کنیچیوااا ممنون از سایت خوبتون. می شه حدس زد چقدر وقت برده. اگر تونستید لطفا در مورد بورسیه های محلی هم پست بذارید یا اگر سایتی چیزی هست معرفی کنین تا مطالعه کنیم :))))
بازم ممنون.
اوتسکاره ساما =)

ژاپنی

سلام دوست مهربان و خوش فکر. بازم عرض خداقوت از همت و همدلی شما با بقیه آدما در مسیر مشابه با شما!
پرسشی داشتم… ممنون میشم جوابمو بدید.
امکان اخذ بورس مومبوشو مستقیم از ژاپن هست؟ در این صورت اگر موفق بشیم از اونجا اوکی استاد و دانشگاه رو بگیریم، دریافت ویزا اینجا به چیا نیاز داره؟ بازم مصاحبه و ازمون برقرار هست؟

Soren

سلام تسوباکی عزیز
خواستم تشکری ازت کرده باشم بابت این سایت فوق العاده ات مطالب خوبی یاد گرفتم امیدوارم با انرژی ادامه بدی
یه سوالی هم داشتم
فرض کن شخص ایکس برای تحصیل برای لیسانس میرود ژاپن و تا ارشد هم پیش میرود و بعد انجا هم مشغول به کار میشود و حتی همسر ژاپنی میگیرد سوال اینجاست اینکه فرد ایکس سیتیزن ژاپن نیست باعث نمیشه زندگی براش سخت باشه ؟ دقیق منظورمو بگم نداشتن تابعیت ژاپن باعث نمیشه اونجا از حق و حقوقی برخوردار نباشه که احساس کنه تبعیضی علیه اش هست که زندگی اونجا براش سخت بشه ؟ چون حتی سالیان ژاپن موندن و حتی ازدواج کردن هم به سختی بشه سیتیزن شد
ممنون میشم راهنمایی کنی

Soren

خیلی ممنون تسوباکی عزیز پاسخت جامع و کامل بود مرسی که وقت گذاشتی

بی زحمت یه دوتا سوال دیگه هم داشتم راجب این بورسیه
اول این که شرط معدل برای تحصیل در کارشناسی معدل سه سال اخر دبیرستانه یا معدل امتحان نهایی دوازدهم ؟
و دوم ازمون ورودی ای که میگیرن علاوه بر انگلیسی و ژاپنی درس هایی مثل فیزیک و شیمی و زیست هم میگیرن اینا در چه سطحیه و چقدر باید خوب داد چون یه دانش اموز دبیرستانی نهایت در حد دبیرستان بلد باشه و اگه در این سطح باشه میتونه خوب بده

و یه نکته دیگه مثلا کسی برای همین تحصیل در کارشناسی بخواد اقدام کنه اگه در دو المپیاد مختلف مرحله اول قبول شده باشه ( به رشته ای که میخواد بورس شه ربط داره ) تاثیری داره و شانسشو برا بورس بالا میبره ؟
یکبار دیگه برای مطالبت و سایت عالیت ازت تشکر میکنم
سلامت باشی
سورن

Soren

سلام تسوباکی ببخش زیاد سوال میپرسم
توضیحاتت باز کامل و جامع بود ممنون بابت وقتی که گذاشتی
فقط راجب معدل یه ابهامی دارم
گفتی معدل هر ترم بالا ۱۶ شرایط خودمو بهت بگم من دهم ترم اول گند زدم زیر ۱۶ ! ولی ترم دوم خوب دادم معدل نزدیک ۱۹ بود یازدهم که شاهکار کردم ! ترم اول و دوم معدل دقیق ۲۰ ! دوازدهم هم اول و دوم ۱۸ به بالا بود شرط سنم هم خیلی خوبه
انگلیسی هم که خوبم ایلتس ۶٫۵ دارم پس ازمونش بالا ۶۰ فک کنم بزنم تازه ژاپنی هم چیزایی بلدم بزنم
دوتا المپیادم هم که هست پس تنها مشکلم معدل ترم اول دهمه همین یدونه کار دستم میده ؟

Az

سلام من الان دوسال دیگه مدرک کاردانیمو میگیرم بعد اگه معدلش بالای ۱۷ باشه حساب میکنن یا باید معدل دیپلم حتما بالا ۱۷ باشه؟
بعد این که زبان انگلیسیو ژاپنی همزمان یاد میگیریم البته انگلیسیو بیشتر وقت میزارم ولی جفتشو هر روز سعی میکنم کار کنم ، فقط میخوام بدونم تا چهار سال آینده جفتشو قوی کنم چقد احتمال بورس شدنم هست؟ میخوام واقعا تلاش کنم ولی فقط بعید میدونم قبول بشم.
مورد اخر این که با زبان انگلیسی بدون مدرک معتبرش کشورای دیگه هم قبول میکنن؟ که من چندتا کشور با هم اپلای کنم که اگه ژاپنی نشد جای دیگه برم.

محدثه

سلام میتونم بپرسم ایا اگه ما رشته زبان ژاپنی دانشگاه تهران رو بخونیم برای مقطع ارشد میتونیم برای همین رشته زبان ژاپنی درخواست بورسیه مونبوشو بدیم؟

忍びーれざ

سلام تسوباكى سان عزيز😊
بسيار ممنون از مقاله تون در مورد بورسيه تحصيلى ، من خيلى دنبالش گشتم بعد به خودم گفتم توى سايت خوب داروما بايد در مورد باشه بهتره برم همون جا كه بهش اعتماد هم دارم . باز هم بسيار زياد متشكر از اينكه انقدر زحمت براى اين سايت وتأسيس ش كشيديد.
راستش مى خواستم در مورد تبعه ژاپن شدن ازتون بپرسم كه معيار هاش چيه و اينكه آيا شناسنامه ژاپنى بهت مى دن و اگه تبعه ژاپن بشى بايد دينت رو به شينتو تغيير بدى؟
در انتها باز هم ازتون تشكر مى كنم اگه امكانش هست بازم گرامر درسايتتون قرار بديد خيلى متشكر
どもありがとうございます😊❤️🌹🙇⛩💮🌸🌹

忍びーれざ

こんにちは つばき 三
どもありがとうございます😊👍🏻🇯🇵🏯🌸💮⛩❤️🌹🙇🙏⛩

d.t

سلام خسته نباشید. من دوست داشتم برای کارشناسی بعد از دیپلم برم ژاپن ولی توی همه ی سایت ها خواندم که ژاپن برای کارشناسی بورسیه نمیده . شما میگید میده یعنی خیلی سخته؟

Mimi _Chan

هر وقت شرایط بورسیه رو میخونم حسرت میخورم… من خودم به تنهایی ژاپنی رو یاد گرفتم. مطالعه زیادی هم دارم در هر زمینه ای. نمران درسه هم خوب بوده ولی چون تو یه روستای دور درس خوندم و رسیدگی مدرسمون بد بود برای امتحان نهایی واقعا به جرئت میتونم بگم کسی حوصله نکرد تصحیح کنه برگه هارو منی که نمره ی دینیم بود ۲۰ شیمیم بود ۱۸ و … یهو داده بودن ۳ شیمی رو ۷|:
واقعا همیشه سر این غصه میخورم
واقعا هیچ راه دیگه ای نیست برای بورس شدن؟🥺🥺