همه چیز درباره بورسیه ژاپن

طی چند روز گذشته بسیاری از دوستان در رابطه با بورسیه ژاپن یا بورسیه مونبوکاگاکوشو (文部科学国費留学) سوالاتی پرسیدند. به همین دلیل این پست تدارک دیده شد. این بورسیه ، از طرف دولت و سفارت ژاپن هست که از سال ۱۹۵۶ برای ایرانیان آغاز شده. در این بورسیه شما پس از گذراندن پروسه های پذیرش و آزمون ها ، در صورت قبولی، بورسیه ی تحصیل در ژاپن به شما تعلق میگیرد که تمام هزینه آن توسط دولت ژاپن پرداخت می شود.

 

 چهار نوع بورسیه ای که سفارت ژاپن پذیرش و اجرا می کند:

  • تحقیقاتی
  • مقطع کارشناسی
  • دانشگاه و مدارس فنی
  • آموزش زبان و فرهنگ ژاپنی

 نکته جالب توجه این است که بسیاری از کسانی که این بورسیه را گرفتند ، پس از فارق التحصیلی ، شغل هایی در دانشگاه و یا سفارت ها که از بخش های مهم کشور است ، به دست آوردند.

در حقیقت رقابت برای این بورسیه بسیار شدید هست و اعداد قبولی هر ساله حدود ۲۰ نفر از تمام شرکت کنندگان می باشد.

مبلغ بورسیه:

این مبلغ برای مقاطع مختلف متفاوت است که به شرح زیر می باشد:

۱ . رایگان شدن دانشگاه و پرداخت هزینه دانشگاه توسط دولت (در ژاپن حتی دانشگاهای دولتی هم شهریه دارند)

۲ . امکانات و تسهیلات دولت که بصورت تصادفی یا مستمر به دانشجویان ارائه می شود (مثلا دانشجوها میتونن برن شهرداری اسمشون که ثبت شد، ممکنه قرعه بنامشون بیفته و بتونن یه خونه ی دولتی با قیمت ماهیانه اندازه سه چهارتا رستوران رفتن تهیه کنن)

۳٫ کمک هزینه ماهانه جهت خرج زندگی
       برای مقطع کارشناسی ماهانه ۱۰۰٫۰۰۰ ین یا ۱۰۰۰ دلار (که ۸۰۰ دلار جهت زندگی مجردی کفایت مینماید)
       کارشناسی ارشد و دکترا مبلغ ۱۲۰٫۰۰۰ ین یا ۱۲۰۰ دلار
که این کمک هزینه جهت اجاره ی منزل، هزینه قبوض، و خورد و خوراک زندگی میگردد. که اگر در شهربزرگی مثل توکیو باشید باید هزینه بیشتری برای اجاره و زندگی بپردازید نسبت به شهرهای کوچکتر ژاپن

شرایط بورسیه

برای پذیرش بورسیه مونبوشو ، دو شرط اصلی وجود دارد که در صورتی که شامل این شرایط نباشید ، به هیچ عنوان پذیرش از شما صورت نمی گیرد:

۱ . سن شما باید بین ۱۷ تا ۳۵ سال باشد.

۲ . شرط معدل وجود دارد که :

الف) برای مقطع دیپلم و کارشناسی ۱۷ به بالا

ب) برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۶ به بالا است.

 

زمان شروع ثبت نام و پذیرش

🔸 ابتدا ، در ماه فروردین ( بین ۱۵ ام تا ۲۰ ام که هر سال تقریبا همین حوالی است) فرمی در سایت سفارت ژاپن باید پر شود. (در انتهای پست ، لینک سفارت ژاپن قرار گرفته است)

🔸 سپس در آنجا مدارک مورد نیاز اعم از عکس ، مدرک تحصیلی و … درج شده است که باید برای سفارت ارسال شود.

🔸 حدود ۱ ماه برای بررسی مدارک طول خواهد کشید و اگر کمبودی بود ، در طول همین یک ماه از شخص خواسته می شود.

🔸 با بررسی مدارک حدود یک سوم افراد کنار گذاشته می شوند و مابقی در اواخر ماه خرداد آزمون می دهند.

🔸 آزمونی که از شما گرفته می شود ، آزمون تستی برای سنجیدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی است. تاکید می کنم که مدرک زبان انگلیسی و ژاپنی، هیچکدام برای شما اجباری نیست. هرچند در ادامه شرایط 

🔸 این آزمون حدود ۵۰ تست است است که نمره زیر ۶۵ درصد ، کنار گذاشته می شوند.

🔸پس از قبولی در این آزمون ، در اواخر مرداد ماه از شما آزمونی مبنی بر رشته تحصیلی یا رشته ای که برای بورسیه آن اقدام کردید ، گرفته می شود.

🔸پس از قبولی در آزمون نهایی ، از شما مصاحبه ای ( حدودا اواخر تیر) گرفته می شود که تقریبا ۲۰ نفر نهایی برای هر ۴ نوع بورسیه انتخاب می شوند.

❗️ برای قبولی در اخذ بورسیه ، سفارت ژاپن برای هر بخش اعم از مدارک ، آزمون و حتی نحوه تحویل مدارک و چینش کاغذ ها در پوشه امتیازاتی لحاظ می کند.

❗️❗️ این امتیاز ها هرچه بالاتر باشد شانس شما برای قبولی بیشتر است. این گفته یکی از کارکنان بخش بورسیه سفارت ژاپن است که هر هفته پنجشنبه ها جلسه ای را تشکیل می دهد. شما دوستان عزیز هم می توانید پس از تماس با سفارت و ثبت نام ، به صورت رایگان در این جلسه ها شرکت کنید.

❗️❗️❗️ نکته مهم اینکه حال حاضر به دلیل کرونا این برنامه به تعویق افتاده و امسال برگزار نمی شود. پس وقت خودتان را جهت تماس به سفارت، به هدر ندهید.

 

مدارک لازم :

۱ . فرم تقاضا نامه : در این فرم اطلاعت خودتان را وارد می کنید که یک بخش مهمی برای انتخاب دانشگاه مقصدتان است و پرسیده می شود به کدام دانشگاه قصد اپلای کردن دارید. حتما دانشگاه های معتبر را بنویسید.

۲ . فرم زمینه تحصیلی : در این فرم ۳ سوال پرسیده می شود که عبارتند از :
         الف) رشته تحصیلی شما؟
         ب) رشته مدنظر برای تحصیل در ژاپن
         ج) در رابطه با چه موضوعی قصد تحقیق یا انجام پروژه دارید.
این فرم نیز بسیار مهم بوده و پاسخ به سوالات دقت شود.

۳ . یک فایل اکسل اگر مقاله علمی یا پژوهشی دارید ارسال کنید. این مدرک از امتیاز و اهمیت بالایی برخوردار است.

۴ . هر مدرکی مثل زبان ، مهارتی ، فنی و غیره که مربوط به بورسیه است را ضمیمه کنید ، زیرا نشان دادن مهارت بیشتر ، امکان قبولی شما را بالا می برد.

 

توضیحات تکمیلی مدارک و آزمون ها:

🔸 برای زبان انگلیسی ، مدرک خاصی مورد نیاز نیست ، و بر اساس آزمون زبان ، تسلط شما سنجیده می شود. البته داشتن مدرک زبان مثل TOEFL یا IELTS نقطه مثبت شما خواهد بود.

🔸 پس از قبولی شما و رفتن به ژاپن ، دوره ۲ ماهه آموزش ژاپنی برای شما گذاشته می شود. به همین دلیل بورسیه ، دارای شرط مدرک زبان ژاپنی نیست و گرفتن این مدرک اجباری نمی باشد، اما نکته اینجاست که در صورتی که مدرک زبان ژاپنی مانند JLPT یا لیسانس ادبیات ژاپنی ( دانشگاه تهران) داشته باشید ، بسیار امتیاز مثبتی خواهد بود.
همچنین مدرک JLPT برای اشتغال در ژاپن پس از تحصیل ، بسیار کارساز و مفید است.

🔸 پذیرش این بورسیه ، فقط یک بار در سال انجام می شود.

🔸 در رابطه با مدرک تحصیلی شما در مقاطع عالی ، اهمیتی بر دولتی یا آزاد یا غیرانتفاعی بودن آن ندارد و فقط ملاک معدل شما می باشد.

❗️ این اطلاعات مربوط به سال گذشته است و خوب است که تنها به یک پست و یک تجربه بستنده نشود. برای اطلاعات دقیق و تکمیلی حتما به سایت سفارت مراجعه کنید.

❗️❗️ راه های دیگری برای بورسیه و اخذ ویزا به ژاپن ، از جمله : بورسیه از طریق رشته ادبیات زبان ژاپنی دانشگاه تهران ، اخذ ویزای تحصیلی از طریق مدارس آموزش زبان ژاپنی در ژاپن ، بورسیه های محلی ژاپن و …. نیز وجود دارد و مونبوشو تنها راه رفتن به ژاپن نیست.

از اینکه تا انتهای این مقالبه با ما بودید تشکر میکنیم. لطفا نظرات و پیشنهادات و سوال های خودتون رو با استفاده از نظرات با ما در میان بذارین. سپاس فراوان

با تشکر از ایرانیهون، منبع اصلی این پست: IraNihon
لینک سایت سفارت ژاپن : برای ورود کلیک کنید

Tsubaki
زمانی که خودم با سختی ژاپنی رو یاد گرفتم یا درباره ی ژاپن مطالعه میکردم ، با خودم گفتم چرا من کاری نکنم تا کسانی که مثل منن به کنجکاوی هاشون راحت تر پاسخ ندن؟ این شد که بالاخره موفق شدم داروما رو تاسیس کنم. اینجا شما میتونید هرچیزی درباره ی ژاپن رو پیدا کنید! اگه مشغله ی کاریم بذاره، سعی میکنم زود به زود آپدیت کنم! و اینو بدونین نظرات و استقبال شما رابطه ی مستقیمی با انگیزه ی من برای آپدیت داره. پس یادتون نره حتما نظر بذارین. ممنون